Etiopie

Etiopie je jedna z nejchudších zemí Afriky a patří mezi nejzadluženější státy. Zároveň je však množství prostředků investováno do boje se sousední Eritreou, která se z Etiopie vyčlenila v roce 1993. Etiopie podporuje opoziční ozbrojené frakce v Eritreji a Eritrea naopak podporuje protivládní seskupení v Etiopii. V konfliktu mezi oběma zeměmi trpí především civilisté. I když se intenzivně nebojuje, etiopská armáda podniká časté nálety na různé cíle v Eritreji. 

Vnitropolitická situace Etiopie je také velmi nestabilní. Nezávislí novináři jsou vystaveni vyhrožování nebo přímo zatčení a mučení. V roce 2002 bylo při poklidných demonstracích zmasakrováno  kolem 230 lidí. Například během jediné demonstrace příslušníků etnických skupin Shekicho a Mezenger 10. března 2002 ve městě Teppi na jihovýchodě země bylo policisty postříleno 200 lidí a dalších 300 bylo zatčeno.  Demonstrace byla svolána po rozhodnutí vlády o změně hranic uzemí obývaného oběma etniky. V březnu a dubnu bylo při rozsáhlých demonstracích proti školské politice v zemi zastřeleno několik desítek studentů. Mučení a mimosoudní popravy zatčených vojáky či policisty jsou běžné.

Snad největším problémem současné Etiopie, který vyžaduje okamžité řešení, je katastrofální nedostatek pitné vody. Zásobováno je necelých 25% obyvatelstva, což je nejhorší stav na světě. Následkem konzumace závadné vody se šíří epidemie malárie či cholery.